Case study: Vetlab – proces wartościowania stanowisk

case study vetlab

Rosnąca presja płacowa oraz nadchodzące zmiany związane z wdrożeniem Dyrektywy unijnej o jawności i transparentności wynagrodzeń to aktualnie dwa największe wyzwania większości firm w obszarze HR. Pracodawcy patrzący strategicznie w przyszłość, z wyprzedzeniem planują działania w tym zakresie, chcąc zadbać o konkurencyjność i przyciągać najlepszych kandydatów z rynku. Tak też postąpiła firma Vetlab, wdrażając proces wartościowania stanowisk i budowy siatki płac.

Dlaczego Vetlab zdecydował się na proces wartościowania stanowisk?

Vetlab to polskie, nowoczesne, dynamicznie rozwijające się laboratorium weterynaryjne. Firma posiada wykwalifikowanych pracowników, którzy w swojej pracy wykorzystują najnowocześniejsze technologie. Vetlab sprzedaje swoje usługi do lekarzy weterynarii zajmujących się leczeniem zwierząt małych i egzotycznych, jak i tych, którzy pracują ze zwierzętami gospodarskimi.

„Moim i Zarządu celem było wdrożenie systemu wynagradzania opartego o jasne i transparentne kryteria. Zależy nam, aby każdy pracownik rozumiał, na jakich zasadach kształtuje się jego wynagrodzenie oraz jakie kompetencje i osiągniecia mogą wpływać na jego wzrost. Wierzymy, że wprowadzone zmiany to dopiero początek budowy kompleksowego systemu zarządzania wynagrodzeniami, który w przyszłości będzie rozwijany wraz z potrzebami organizacji”.

Wartościowanie stanowisk pracy w firmie to proces, który ma na celu ocenę i porównanie różnych stanowisk w organizacji pod kątem ich wartości dla firmy. W jego wyniku powstaje ranking stanowisk w oparciu o analizę zakresów zadań oraz wymagań co do pracy. Pozwala na ustalenie, które stanowiska mają większe znaczenie strategiczne i wymagają większych umiejętności, odpowiedzialności, a także jak te stanowiska powinny być wynagradzane w porównaniu do innych. Stanowi bazę do ustalania wynagradzania zasadniczego pracownika.

Pobierz darmowy arkusz do wartościowania stanowisk

Arkusz-wartosciowania-qmatch

Wybór metody wartościowania stanowisk

Najczęstszą metodą do wartościowania stanowisk stosowaną w Qmatch Consulting jest metoda analityczno-punktowa. Jest to najdokładniejsza z metod, spełnia wymogi dyrektywy unijnej o jawności i transparentności wynagrodzeń oraz jest oparta o kryteria powiązane z celami biznesowymi firmy.

Opisy stanowisk jako baza do wartościowania

Podstawą do właściwie przeprowadzonego procesu wartościowania stanowisk są kompletne i aktualne opisy stanowisk. Jeśli organizacja nie ma opisów lub też wymagają dostosowania do bieżących wyzwań organizacji, planowany proces wartościowania stanowi dobrą okazję, aby uporządkować ten obszar. Nasza współpraca z Vetlab zakładała również aktualizację opisów. Dzięki temu proces wartościowania przebiegł sprawniej, ponieważ bazowaliśmy na najnowszej wiedzy o stanowiskach. Dodatkowo w opisach zaszyliśmy niektóre kryteria z procesu wartościowania.

Kryteria jako czynniki warunkujące efektywność i sukces organizacji

Kluczowym elementem wartościowania jest wypracowanie kryteriów, które są swego rodzaju „miarką”, wg której oceniamy wszystkie stanowiska w firmie. Stanowią one czynniki warunkujące sukces i efektywność organizacji. Aby oddawały specyfikę firmy, muszę być „uszyte na miarę”. Jest to najtrudniejszy moment w całym procesie, zwłaszcza przy tak różnorodnej strukturze jak w Vetlab. Zatem według tych samych kryteriów ocenialiśmy stanowiska w laboratoriach weterynaryjnych, jak i w zespole IT. Podczas spotkania z przedstawicielami Zarządu wypracowaliśmy 14 kryteriów szczególnie istotne dla Vetlab. Wśród nich znalazły się m.in. doświadczenie zawodowe, identyfikacja z firmą, orientacja na cel biznesowy, orientacja na klienta, wiedza specjalistyczna, wysiłek zmysłów i koncentracja uwagi. Kryteria te oprócz aspektów biznesowych zawierały również obszary pozwalające na spełnienie wymogów dyrektywy unijnej o jawności i transparentności wynagrodzeń.

Każde z tych kryteriów zostało szczegółowo opisane na pięciu poziomach. Zostały nadane również wagi, co przełożyło się na punktację dla poszczególnych stanowisk w dalszym procesie wartościowania.

Zespół ds. wartościowania stanowisk

Aby wartościowanie zachowało swój obiektywny charakter, niezbędne jest zaproszenie do udziału w procesie przedstawicieli z różnych obszarów biznesowych firmy. Pozwala to na spojrzenie na stanowiska z jak najszerszej perspektywy oraz zapewnia obiektywizm procesu. Tak też stało się w Vetlab. W wartościowaniu uczestniczyło kilku stałych członków zespołu, w poszczególnych spotkaniach brali udział także managerowie ze struktur, których stanowiska tego dnia były wartościowane. Wszyscy członkowie zespołu projektowego zostali przeszkoleni z metodologii i zasad wartościowania stanowisk. Dobrą praktyką jest zaproszenie do udziału przedstawicieli Związków Zawodowych (jeśli funkcjonują w organizacji) lub przedstawicieli załogi. Pokazuje to innym pracownikom, że proces jest transparentny i obiektywny. Przedstawiciele Pracowników z Vetlab bardzo aktywnie uczestniczyli we wszystkich spotkaniach. Dodatkowo Zarząd wytypował swojego przedstawiciela, co dało sygnał do organizacji, że projekt jest istotny biznesowo.

Wartościujemy stanowiska, a nie ludzi

Wspólnie z Vetlab zwartościowaliśmy 120 stanowisk podczas 7 spotkań on-line. Każde ocenialiśmy przez pryzmat wypracowanych wcześniej kryteriów. Wszyscy uczestnicy procesu chętnie włączali się w dyskusje, a w efekcie wypracowaliśmy wspólnie punktację dla poszczególnych stanowisk. Najtrudniejszym elementem jest patrzenie z perspektywy stanowiska (a nie osoby), dlatego każde spotkanie rozpoczynało się od przypomnienia naczelnej zasady „wartościujemy stanowiska, a nie ludzi”.

Na początku nie mogłam wyobrazić sobie, w jaki sposób będzie przebiegał cały projekt- jak wychodząc od kryteriów można dojść do poziomów zaszeregowań pracowników. Dopiero udział w spotkaniach Zespołu ds. wartościowania stanowisk pokazał, jak kompleksowy to projekt i w jaki sposób wiąże się z innymi procesami w firmie. Poza tym spotkania i rozmowy o poszczególnych stanowiskach i zadaniach, są świetnym momentem na spojrzenie na firmę z lotu ptaka- sprawdzenie, czy mamy pokryte wszystkie obszary biznesowe, czy mamy odpowiednie kompetencje do realizacji naszych celów biznesowych.

Skontaktuj się z nami​

Opowiedz z jakim wyzwaniem się mierzysz naszemu konsultantowi. Podczas takiej rozmowy opowiemy w jaki sposób pracujemy i jak rozwiązaliśmy podobne wyzwania. Wspólnie wypracujemy możliwe kierunki współpracy!

Siatka płac

Efektem końcowym prac jest taryfikator stanowiskowy. Na podstawie punktów przyznanych poszczególnym stanowiskom w procesie wartościowania, powstały kategorie zaszeregowania dla grup stanowisk zaprojektowane dla firmy Vetlab. Przeprowadzony proces wartościowania stanowisk pozwolił na identyfikację niezbędnych zmian w polityce wynagrodzeń oraz umożliwił dostosowanie jej do unijnych wymogów transparentności. Kluczowe jest regularne monitorowanie systemu wynagrodzeń w celu zapewnienia jego skuteczności i zgodności z ze zmieniającymi się wytycznymi prawnymi.

Pani Kinga prowadziła dla nas spotkania z dużą kulturą komunikacji, umiejętnie budując przestrzeń do otwartej i konstruktywnej wymiany opinii. Zadawane przez nią pytania oraz zachęcanie uczestników do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami sprawiały, że każdy głos był traktowany jako istotny i wysłuchany z należnym szacunkiem. Jednocześnie Pani Kinga konsekwentnie dbała o obiektywizm i równowagę w dyskusji, co sprzyjało podejmowaniu przemyślanych decyzji oraz budowało atmosferę wzajemnego zaufania i zaangażowania😊

Nasi Klienci współpracując z nami otrzymują kompleksowe prowadzenie całego procesu:

  • Wsparcie w opracowaniu lub aktualizacji opisów stanowisk
  • Szkolenie z metodologii wartościowania stanowisk
  • Moderację spotkań zespołu projektowego
  • Taryfikator stanowiskowy
  • Raport z rekomendacjami do wdrożenia
  • Plan komunikacji procesu do pracowników

Obejrzyj webinar o wartościowaniu stanowisk

Umów się na darmową konsultację

Kontakt


Scroll to Top
DNI :
GODZIN :
Minut :
Sekund

dołącz do webinaru

Przygotowanie firmy do dyrektywy UE 2023/970 o równości i jawności wynagrodzeń - obalamy mity

8 maja 2025 10:00

Dyrektywa o jawności i równości wynagrodzeń nakłada konkretne obowiązki na pracodawców. Dowiedz się, jak efektywnie przygotować swoją organizację i uniknąć ryzyka.